• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 2 3 4 5

نکاتی درباره عرقیات گیاهی

3 دیدگاه

نکاتی درباره مصرف عرقیات گیاهی

* خوردن بعضي از عرقیات مثل عرق بيدمشك، بابونه، صدگياه و… براي كودكان زير 2 سال و افرادي كه به بیماری هایی چون آنفلوآنزا يا آبله مرغان مبتلا هستند، ممنوع است و در مورد زنان باردار يا شيرده هم بايد با احتياط مصرف شود؛ براي همين در موقع خريد به مواردي از اين قبیل دقت كنيد .

* همزمانی مصرف بعضي از داروهاي شيميايي با مصرف بعضي از عرقیات گیاهی باعث بي‌اثر شدن دارو و عرق مي‌شود؛ مثل گياه سنبل‌الطيب كه براي آرامش‌بخشي، رفع سردردهاي عصبي و كم‌‌خوابي تجويز مي‌شود و به هيچ وجه نبايد همراه داروهاي خواب‌آوري مثل ديازپام، فنوباربيتال و… استفاده شود . 

 * بعضي عرقیات گیاهی طبيعت گرم و بعضي طبيعت سرد دارند. عرق‌هاي گرم را مانند نعنا، سنبل‌الطيب، آويشن و… بايد نم‌نم و جرعه‌جرعه نوشيد تا تأثير داشته باشد و عرق‌هاي سرد مانند عرق بيد، كاسني و… را بايد يكباره (يك ليوان در روز) خورد تا مؤثر شود .

* تعداد دفعات مصرف عرقياتي كه براي درمان ريوي تجويز مي‌شود ‌كم است؛ در عوض طول درمان عرقياتي كه براي درمان بيمار‌ي‌هاي چربي خون، قندخون و بيمار‌ي‌هاي كبدي و معدوي تجويز مي‌شود، ممكن است به مدت 2 يا 3 ماه باشد .

* جوشاندن عرقيات براي غليظ‌تر شدن آن بيفايده است؛ اين كار كمك چنداني به افزايش خاصيت آنها نمي‌كند و حتي ممكن است بو و طعم آنها را نيز خراب كند .

* عرقيات به علت تبخير شدن آبشان هنگام جوشاندن و غليظ بودنشان، فسادناپذيرند اما تاريخ مصرف بعضي از آنها 3 ساله و بعضي ديگر يك‌ساله است و اين يعني بعد از گذشت تاريخ مصرف، خاصيت‌شان از بين مي‌رود، نه اينكه خراب شوند . عرقیاتی که طبیعت گرم یا مایل به گرم دارند زودتر از بین میروند یعنی تاریخ مصرف آنها یکساله است .

عرقی که استریل، دارای بسته بندی بهداشتی و تاریخ مصرف باشد و رنگ شفاف و زلالی داشته باشد سالم است، اما اگر عرق پس از مدتی کـدر شد یا رسوب کرد، آلوده به قارچ و کپک شده و مصرف آن مســمومیت‌زا است. برخی عرقیات گیاهی روی ظروف پلاستیکی تأثیر گذاشــته و از آن‌ها تأثیر می‌پذیرد. بنابراین بطری محصول را شیشه ای کنید و روی آن را با یک ورقه نازک آلومینیومی بپوشانید و پس از هر بار مصرف در بطری را خوب ببندید .

* مكان گرم و مرطوب، زودتر خاصيت انواع عرقيات را از بين مي‌برد بنابراين آشپزخانه به دليل داشتن فضاي گرم و مرطوب مكان مناسبي براي نگه داشتن آنها نيست . عرقیات را در جاي خشك و خنك نگهداري كنيد تا خواص آن حفظ شود . این را هم بدانید نگهداری طولانی مدت و نامناسب عرقیات گیاهی به تبخیر و جدا شدن اسانس محصول منجر شده و اثر درمانی آن از بین خواهد رفت. عرقیات باید به دور از نور و گرما درون بطری شیشه ای رنگی در دمای یخچال نگهداری شود .

نگهداري عرقيات در كمد اتاق‌هاي خواب، انباري و حياط خلوت – كه فضايي خشك و خنك دارند – مناسب است؛ در ضمن مي‌توان آنها را در يخچال هم نگه داشت .

* بعضي انواع عرقيات طعم فوق‌العاده تلخي دارند و خوردن آنها – به‌ويژه براي كودكان – سخت است. مثل كاسني، بومادران ، خارشتر ،نعنا، بيد و …)این نوع عرقیات را مي‌توان با نبات، عسل يا كمي‌ آب ميوه مخلوط كرد و خورد. خوردن اين عرقيات همراه نبات، عسل يا آبميوه نه تنها خاصيت آنها را كم نمي‌كند بلكه افزايش مي‌دهد .


برچسب ها : اتحادیه اتحادیه گلاب اتحادیه گلاب کاشان گلاب خوب بهترین گلاب برترین گلاب گلاب کاشان بهترین گلاب ایران بهترین شرکت های گلاب کاشان گلاب عرقیات خوشبو ترین گلاب خوش عطرترین گلاب گلاب درجه یک گلاب طوبی شرکت های معتبر گلاب مارک های معتبر گلاب سوغات کاشان با کیفیت ترین گلاب بهترین گلاب گلاب خوب کاشان گلاب نیاسر گلاب قمصر تولیدکنندگان گلاب

مهرداد 1396/02/31

دیدگاه ها
ارسال دیدگاه

اهداف کلی اتحادیه؛ ارتقاء صنعت گلاب و عرقیات شهرستان کاشان در محورهای اجرایی و علمی حل مشکلات تولید کننندگان گلاب راهنمایی مشتریان عزیز برای خرید گلاب مرغوب و اعتبار دادن به واحدهای تولیدی و توزیعی