گل و گلاب کاشان

فرماندارکاشان : 70 درصد صادرات گلاب کشور از کاشان است
فرماندار کاشان در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران – ایرنا  با بیان این که 70 درصد صادرات گلاب کشور از کاشان است ، گفت: در سال گذشته 2 هزار تن گلاب و اسانس از این شهرستان به کشورهای حوزه خلیج فارس و اتحادیه اروپا به ارزش ریالی 550 میلیارد ریال و ارزش ارزی حدود 14 میلیون دلار صادر شده است.
به گزارش ایرنا ، حمیدرضا مومنیان معاون استاندار اصفهان پیش بینی کرد امسال افزون بر 7 هزار تن گل محمدی از سطح 2 هزار و 500 هکتار زمین های زیر کشت این محصول برداشت شود.
وی افزود: از این میزان برداشت گل محمدی ، سالانه حدود 15 هزار تن گلاب مرغوب در 600 کارگاه صنعتی و سنتی تولید می شود.
وی با اشاره به گشایش های اقتصادی و صادراتی کشور پس از برجام ، خاطرنشان کرد : برای نخستین بار 200 کیلوگرم اسانس گل محمدی با ارزش تقریبی هر کیلو 250 میلیون ریال به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر شد.
فرماندار کاشان با بیان این که در دولت تدبیر و امید کشت گل محمدی در این شهرستان به میزان دو برابر افزایش یافته است ، تصریح کرد : پرداخت تسهیلات 85 درصدی دولت برای سیستم های مکانیزه آبیاری ، باعث شده است 50 درصد از کشت گل محمدی به این روش انجام شود تا شاهد صرفه جویی بالایی در مصرف آب باشیم.
وی توسعه کشت های کم آب بر را از مصداق های اقتصاد مقاومتی بیان کرد و یادآور شد دشت های گل محمدی با کمترین سرمایه گذاری از ارزش افزوده بالایی برخوردار است.
مومنیان هم چنین کیفیت و مرغوبیت گل محمدی و فرآورده های آن در شهرستان کاشان را دارای شهرت جهانی دانست و تصریح کرد : این مهم موجب رونق صنعت گردشگری به خصوص ورود گردشگران خارجی به کاشان در فصل بهار و ایام گلابگیری شده است.
کاشان  با هزار و 500 هکتار سطح زیر کشت گل محمدی و تولید سالانه هفت هزار تن گل محمدی در گلستان های بخش های قمصر ، برزک ، نیاسر ، جوشقان و کامو ، بخش مرکزی و روستاهای شهرستان به عنوان مهم ترین مرکز تولید گل محمدی و گلاب در کشور مطرح است.
این شهرستان دارای 25 کارخانه صنعتی و یک هزار و 500 کارگاه سنتی و بیش از سه هزار و 500 دیگ است که در حال تولید گلاب ، عرقیات گیاهی ، اسانس و عطر گل محمدی بوده و زمینه اشتغال 10 هزار بهره بردار را فراهم آورده است که در زمان کاشت ، داشت و برداشت این آمار به 22 هزار نفر افزایش می یابد.

طبق آمار ایران با تولید حدود دو میلیارد شاخه گل ، هفدهمین تولیدکننده گل در جهان است و با تولید حدود 30 هزار تن گل محمدی اولین تولیدکننده این نوع گل به شمار می‌رود اما در زمینه صادرات گل در رتبه 170 و در زمینه صادرات گل سرخ پس از مراکش در رتبه دوم قرار گرفته است
اگرچه گل سرخ در سراسر جهان از جمله لهستان‌، بلغارستان، مالزی، مراکش و تونس و کشورهای اروپا کشت می‌شود اما ریشه آن به خاورمیانه برمی‌گردد . اولین زادگاه تولید گل محمدی و گلاب به ایران و عطر و اسانس آن به یونان است
هرساله در اردیبهشت ماه شهرهای بسیاری مانند قمصرو نیاسر و برزک کاشان ، کردستان و اصفهان پذیرای مسافران و بازدید کنندگان از مراسم گل چینی و گلابگیری هستند .
گلاب ایران بیشتر به کشورهای عربی و عطرآن بیشتر به کشورهای اروپای غربی صادر می شود . ضمن اینکه بیشترین مقدار گلاب تولیدی کشور محصول کاشان و خراسان می باشد .
از انواع گل محمدی تولید شده که از نظر کیفیت تفاوت هایی با هم دارند ، گل محمدی کاشان بهترین نوع و با بالاترین کیفیت است که دلیل آن شرایط اقلیمی  و خاک مناسب جهت کشت این گل می باشد .
شش کشور دنیا تولیدکننده اصلی گلاب هستند اما خاک ایران و همچنین شرایط اقلیمی آن برای کاشت و تولید گل محمدی مناسب‌تر است ؛ به طوری که می‌توان گفت کیفیت گل محمدی تولید شده در ایران در میان کشورهای لهستان ‌، بلغارستان ، مالزی ، مراکش و تونس بهترین است

 

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *

شماره موبایل: *

ایمیل:

دیدگاه: *

دیدگاه کاربران